NAJPIĘKNIEJSZE WNĘTRZA WYBRANE!

Szał i emocje konkursu marki Porta na najpiękniejsze mieszkanie dobiegły już końca, ale my wciąż jesteśmy pod wrażeniem cudnych pomysłów na wnętrza zgłoszonych do konkursu. Wygląda na to, że polskie domy z roku na rok stają się coraz piękniejsze, coraz bardziej pomysłowe, oryginalne i, co zaskakuje, coraz bardziej odważnie urządzone. […] Trzeba przyznać, że to niemała zmiana w stosunku do nieco bezdusznych wnętrz znanych większości z nas z dzieciństwa. I bardzo nas ta zmiana cieszy:). […] I to wszystko można było też zaobserwować podczas konkursu O!twórz Mieszkanie o tytuł “Mieszkanie roku by Porta”.

Read More

Wokół stołu

Ponieważ dużą część życia spędzamy jedząc, w trakcie urządzania domu lub mieszkania nie możemy pominąć przestrzeni jadalnianych. Rolę główną w pomieszczeniach stołowych gra oczywiście jedzenie, ale to w czym i na czym zostanie podane, a nawet w czym jest przechowywane ma duży wpływ na ogólny charakter wnętrza.

Read More

Czerń i biel + wzory

Dziś pod spodem kilka propozycji dodatków, które pomogą stworzyć ładne czarno-białe wnętrze. O połączeniu tych dwóch kolorów pisaliśmy już nie raz, dlatego po więcej inspiracji odsyłamy do wpisów: "Czarno-biało""Czarno-białe dodatki" i "Black&White". A wielbicielom czarno-białych pasków polecamy wpis "Paski":)

Read More

Oświetlenie

Dziś na tapetę bierzemy oświetlenie, czyli rzecz ważną i oczywistą podczas wykańczania wnętrz. Nietypowa lampa może stać się centralnym punktem pomieszczenia lub po prostu stanowić miły dla oka dodatek. Niektóre lampy nie są zbyt praktyczne, mają być po prostu ładną ozdobą. Pod spodem znajdziecie lampy ciekawie prezentujące się we wnętrzach, jeśli szukacie mocniejszego akcentu który nadałby wnętrzu charakteru, lampa może być dobrym rozwiązaniem:). Więcej pomysłów na ciekawe dodatki do wnętrz we wpisach  "Detale" i "Dodatki - inspiracje". (Bezpośrednie linki do lamp poniżej w opisach pod zdjęciami, po kliknięciu w nazwę sklepu).

Lampka: ikea.pl

Lampka: ikea.pl

Świecący napis love , kaktus : etsy.com

Świecący napis love, kaktus: etsy.com

fot. entrancemakleri.se

fot. entrancemakleri.se

fot. domain.com.au / archiproducts.com

fot. domain.com.au / archiproducts.com

Lampa LED słoik: lightonline.pl

Lampa LED słoik: lightonline.pl

fot. vtwonen.nl / themill.ca

fot. vtwonen.nl / themill.ca

Lampa-balonik: zyrafyzszafy.pl

Lampa-balonik: zyrafyzszafy.pl

Lampki: W-deche: lampa 1 , lampa 2

Lampki: W-deche: lampa 1, lampa 2

Noworoczne zmiany

Nowy rok to dobry czas na wprowadzenie kilku zmian, my proponujemy dokonanie kilku zmian w najbliższym otoczeniu:). Pod spodem kilka pomysłów na dodatki, które w prosty sposób pomogą "odświeżyć" wnętrze - dziś skupiamy się na szarościach i beżach:

stolik na kołach: youartme.com

stolik na kołach: youartme.com

świece: youartme.com

świece: youartme.com

fot. bloglovin.com

fot. bloglovin.com

fot. cocolapinedesign.com

fot. cocolapinedesign.com

Source: 1001rzeczy.com/blog

Pomysł na wnętrzarski prezent

Święta już za tydzień więc to ostatni moment na zamówienie czegoś ładnego. Ciekawy dodatek do wnętrz to zawsze dobry pomysł dlatego pod spodem znajdziecie kilka interesujących propozycji na wnętrzarski prezent last minute:

Cotton Ball Lights - świecące kule: cottonballlights.pl

Cotton Ball Lights - świecące kule: cottonballlights.pl

Pościel: hugthestuff.com

Pościel: hugthestuff.com

Grawerowane wałki do ciasta: millihome.pl

Grawerowane wałki do ciasta: millihome.pl

Drewniane litery: workshopofnature.pl

Drewniane litery: workshopofnature.pl

Wazon w paski: smukke.pl

Wazon w paski: smukke.pl

Szkladny planter/terrarium: notonthehighstreet.com

Szkladny planter/terrarium: notonthehighstreet.com

Podstawka na biżuterię: urbanoutfitters.com

Podstawka na biżuterię: urbanoutfitters.com

Geometryczne wiszące świeczniki: czerwonamaszyna.pl

Geometryczne wiszące świeczniki: czerwonamaszyna.pl

Firefly lights: urbanoutfitters.com

Firefly lights: urbanoutfitters.com

Jasiek-kaktus: hugthestuff.com

Jasiek-kaktus: hugthestuff.com

Miska/podstawka na biżuterię: urbanoutfitters.com

Miska/podstawka na biżuterię: urbanoutfitters.com

Obraz: vaku-dsgn.pl
Obraz: vaku-dsgn.pl
Torba: nkcraft.pl

Torba: nkcraft.pl

Ekologiczne świece sojowe: workshopofnature.pl

Ekologiczne świece sojowe: workshopofnature.pl

  _______________________________________________________________________________ Linki: 1. poduszka , 2. zegar , 3. świecznik,  4. lampion , 5. świecznik , 6. czajnik , 7. pojemnik , 8.wazon , 9. kosz , 10. lampka , 11. pościel

 

_______________________________________________________________________________

Linki: 1. poduszka, 2. zegar, 3. świecznik, 4. lampion, 5. świecznik, 6. czajnik, 7. pojemnik, 8.wazon, 9. kosz, 10. lampka, 11. pościel

Juicy Salif

Juicy Salif to chyba najbardziej znany przedmiot codziennego użytku zaprojektowany przez Philippe’a Starcka dla firmy Alessi. Historia powstania tego obiektu jest równie ciekawa, jak jego wygląd: pewnego dnia podczas pobytu Starcka na Capri, gdy na obiad podano kalmary ozdobione cytrynami, niesiony niespodziewanym pomysłem, nie mając nic innego pod ręką, projektant zaczął szkicować na poplamionej sosem serwetce. Tak powstała jedna z ikon designu lat 90-tych ubiegłego wieku.

Źródło: 1 .

Źródło: 1.

Oryginalna interpretacja prozaicznej wyciskarki do cytrusów stanowi twórczą próbę połączenia ciekawej formy i funkcji użytkowej przedmiotu. Zaskakująco prosty i elegancki kształt aluminiowego obiektu o antropomorficznych nogach i wydłużonej głowie jest jednocześnie niezwykły, wręcz dziwaczny, i przywodzi na myśl pojazd kosmiczny, morskiego potwora albo olbrzymiego pająka.

Źródło: 1 .

Źródło: 1.

Trudno kwestionować innowacyjność projektu, ale czy jest tak z jego funkcjonalnością? Krótko mówiąc, czy wyciskacz Starcka może być używany do wyciskania soku? Jak najbardziej! Pod warunkiem, że będziemy cierpliwi i wyrozumiali, bo Juicy Salif pryska, chlapie i źle wyciska. Coś za coś – świetny przykład trudnego kompromisu między wyjątkową estetyką, a nie najlepszymi walorami użytkowymi. Czy mając na względzie fakt, że przedmiot użytkowy jest tak mało funkcjonalny, można go jeszcze zaliczyć do kategorii akcesoriów kuchennych? Czy jest to tylko piękny element wystroju wnętrza, niebanalna ozdoba? Wyciskarka do cytryn jako futurystyczna rzeźba?

Panton Chair

Krzesło zaprojektowane przez Duńczyka Vernera Pantona jest klasycznym przykładem futurystycznego stylu i estetyki pop charakterystycznych dla lat 60-tych XX w. Oryginalny, antropomorficzny kształt mebla uformowanego w literę S z jednego kawałka plastiku wyraża jednocześnie cechy funkcjonalne przedmiotu, jak również innowacyjne możliwości technologiczne.

Źródło: 1 .

Źródło: 1.

Wyprodukowane z poliuretanu krzesło jest lekkie i wygodne, a dostępność wielu wersji kolorystycznych sprawia, że znajduje ono zastosowanie w różnego rodzaju wnętrzach. Funkcjonalność Panton Chair nie ogranicza się jednak tylko do ergonomii. Dzięki odpowiedniej formie i zastosowanym materiałom krzesło jest praktyczne w transporcie i przechowywaniu, co obniża koszty dystrybucji, przyczyniając się także do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Uniwersalność, prostota i ciekawa, ponadczasowa forma to cechy, dzięki którym Panton Chair zyskało status ikony designu.

Źródło: 1  i 2 .

Źródło: 1 i 2.

10 przykazań Dietera Ramsa

Dieter Rams jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej wpływowych projektantów. Oprócz wielu ikon wzornictwa przemysłowego, takich jak kalkulator ET 66 i głośnik L2 firmy Braun czy uniwersalny system półek 606 firmy Vitsoe, jest on także autorem dekalogu dobrego designu, w którym wyłożył uniwersalne zasady projektowania, postulując powrót do prostoty i czystości formy.

Źródło:  1 ,  2 ,  3 ,  4 .

Źródło: 1234.

1. Dobry design opiera się na innowacjach. Ponieważ możliwości postępu technologicznego są nieskończone, zawsze można ulepszyć design produktu i poprawić jego użyteczność. Pomimo że innowacyjny design zawsze idzie w parze z rozwojem innowacyjnych technologii, innowacyjność nigdy nie może być celem samym w sobie.

2. Dobry design sprawia, że produkt jest użyteczny. Użytkownik kupuje produkt, aby z niego korzystać. Ważny jest zatem nie tylko aspekt funkcjonalny, ale także psychologiczny i estetyczny. Dobry design uwydatnia funkcjonalność produktu, pomijając wszystko to, co nie spełnia lub zaprzecza temu kryterium.

3. Dobry design jest estetyczny. Estetyka produktu ma zasadnicze znaczenie dla jego użyteczności. Produkt używany jest codziennie, wywierając wpływ na użytkownika i jego samopoczucie. Tylko dobrze wykonane produkty mogą być piękne.

4. Dobry design sprawia, że produkt jest zrozumiały. Dobry design pozwala zrozumieć, dlaczego produkt ma taką, a nie inną formę. Pozwala użytkownikowi intuicyjnie pojąć funkcje produktu i sprawia, że instrukcja użytkowania staje się niepotrzebna.

5. Dobry design jest dyskretny. Produkty, które spełniają swoje zadanie, są jak narzędzia. Nie są ani ozdobami, ani dziełami sztuki. Ich forma powinna zatem być neutralna i powściągliwa, zostawiając użytkownikowi możliwość ekspresji jego indywidualności.

Źródło:  1 ,  2 ,  3 ,  4 .

Źródło: 1234.

6. Dobry design jest uczciwy. Nie wmawia użytkownikowi, że produkt jest bardziej innowacyjny, zaawansowany czy wartościowy niż w rzeczywistości. Nie manipuluje użytkownikiem, sprzedając obietnice bez pokrycia.

7. Dobry design jest ponadczasowy. Nie podąża za modami, a przez to nigdy się nie starzeje. Dobry design jest trwały nawet w czasach, w których standardem są przedmioty jednorazowego użytku.

8. Dobry design jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. W dobrym designie nie ma miejsca na przypadek i nieprzemyślane rozwiązania. Staranność i dokładność w procesie twórczym to oznaki szacunku dla użytkownika.

9. Dobry design jest przyjazny dla środowiska. Dobry design wyraża się w oszczędnym wykorzystaniu zasobów. Przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a także przestrzeni wizualnej.

10. Dobry design jest oszczędny w środkach wyrazu. Mniej znaczy lepiej, ponieważ dobry design koncentruje się na istotnych funkcjach produktu, eliminując zbędne jego aspekty.

Źródło:  1 ,  2 ,  3 ,  4 .

Źródło: 1234.

Jak widać, powyższe zasady stawiają w centrum każdego projektu użytkownika, jego potrzeby i doznania, a nie rzecz samą w sobie czy też osobowość projektanta. Prostota formy ma przekładać się na użyteczność produktu, a jakość wykonania wyrażać szacunek dla tego, kto z niego korzysta na co dzień.