Duża zmiana małym kosztem - metamorfoza wnętrza

Co zrobić kiedy bardzo chcemy zmienić coś w domu, ale niekoniecznie chcemy lub możemy uszczuplać nasz domowy budżet? Na pewno nie musimy rezygnować z planów. Wystarczy podwinąć rekawy i zabrać się do roboty. Budżet takiej metamorfozy będzie niewielki, a efekty mogą być zaskakująco dobre:).

Jak wiadomo sama wymiana dodatków we wnętrzu może je radykalnie odmienić, nowa narzuta na łóżko, zasłony lub zmiana koloru ścian zawsze zmienia pomieszczenie, często w bardzo dużym stopniu. Więcej na ten temat znajdziecie we wpisach “Małe zmiany w Nowym Roku” i “Coś ładnego na podłogę”. Dziś jednak skupimy się na kilku innych zmianach, które możemy wprowadzic chcąc małym kosztem odnowić stare lub nudne wnętrze.

Na początek metamorfoza mebli. Potrzebna będzie farba do drewna i trochę wyobraźni, albo ewentualnie kilka dobrych podpowiedzi w postaci inspiracji DIY. Pod spodem znajdziecie kilka pomysłów na to jak odnowić stary mebel za pomocą farby. Opcji jest kilka, od zwykłego pomalowania mebla na ulubiony kolor, po namalowanie na nim wzorów lub tzw. “paint-dipping” czyli “maczanie w farbie” lub malowanie tylko części mebla.

fot. forodecoration.facilisimo.com

fot. forodecoration.facilisimo.com

Pomalowanie starszego mebla na jasny kolor zazwyczaj dobrze go odświeża, może nadać mu drugie życie. To też częśto jedyny sposób na uratowanie nudnego, niechcianego lub niepasującego do wnętrza mebla.

fot. myvintagehome.dk

fot. myvintagehome.dk

Wnętrza w stylu skandynawskim lubią meble w geometryczne wzory, wystarczy odpowiedni szablon i niewielka ilość farby:

fot. classyclutter.de

fot. classyclutter.de

Meble w stylu prowansalskim, chic lub boho częśto są specjalnie przecierane (postarzane) po pomalowaniu, dlatego w tym wypadku nie musimy się specjalnie starać podczas malowania:

fot. hometalk.com

fot. hometalk.com

Szafka w dwóch kontrastowych kolorach, z oryginalnym, nierównym przejściem z jednego koloru od drugiego, to też ciekawy pomysł na odświeżenie mebli:

fot. thirtyeightstreet.com

fot. thirtyeightstreet.com

Kolejnym sposobem na nadanie meblowi nowego życia jest wymiana gałek meblowych. Ta pozornie mało istotna zmiana może radykalnie zmienić wygląd mebla. Wymiana gałek może być też świetnym dopełnieniem metamofozy nowopomalowanego mebla:

Kolejnym sposobem na odmianę wnętrza może być wymiana kafelek - ale jeśli nie chcemy zaczynać długiego remontu lub nie mamy na niego zbędnych funduszy, możemy to zrobić sprytniej. Pierwszym sposobem jest kupienie farby do kafelek. Stare kafelki po pomalowaniu farbą wyglądają jak nowe, a zmiana może się odbyć w ciągu jednego dnia.

Jesli chcemy żeby zmiana była nieco większa, naklejki na kafelki będą dobrym rozwiązaniem. Wzory marokańskie lub geometryczne ciągle są na czasie, a pomysłów na wykorzystanie naklejek jest mnóstwo - stopnie schodów, podłoga, kafelki na ściane, wykończenie kominka, właściwie wszystko, co przyjdzie nam do głowy, o ile powierzchnia będzie dostatecznie równa:

Naklejki na kafelki: etsy.com -  1,   2

Naklejki na kafelki: etsy.com - 1, 2

Naklejki na kafelki: etsy.com -  1 ,  2

Naklejki na kafelki: etsy.com - 1, 2

To tyle jeśli chodzi o szybką i efektowną metamorfozę wnętrza, a może macie swoje doświadczenia z tego typu zmianami lub własne pomysły na szybką i niedrogą zmianę? Podzielcie się w komentarzu pod spodem, jesteśmy ich niezwykle ciekawi :).